Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Złamane zęby i co dalej?

Zgodnie ze starym przysłowiem „wypadki chodzą po ludziach”. Śliska podłoga, lód na chodniku, krzywy stopień. O różne urazy nie trudno. W przypadku urazów kości udamy się prosto do chirurga. A co jeśli niefortunnie złamiemy ząb? W takim przypadku pozostaje nam implantologia stomatologiczna.

Co to jest implant zęba?

Implant zębowy to sztuczny wszczep zastępujący korzenie usuniętego zęba. Na nim natomiast odbudowuje się część koronową zęba, czyli tę widoczną nad dziąsłem. W obecnej implantologii stomatologicznej stosuje się kilkanaście różnych rodzajów implantów. Do najpopularniejszych należą takie w kształcie śruby lub cylindra.

Jak montuje się implant?

W celu założenia implantu chirurg stomatolog nacina dziąsło, aby odsłonić kość szczęki. Następnie w kości wierci się coraz większy otwór, w którym ostatecznie zostanie umieszczony implant. Po umieszczeniu wszczepu w wywierconym otworze zaszywa się dziąsło i pozostawia do wygojenia. Zazwyczaj trwa to od trzech do sześciu miesięcy. Kiedy implant wrośnie się w kość, ponownie nacina się dziąsło, by w założony wcześniej wszczep wkręcić układ wystający ponad dziąsło. Na tym właśnie układzie montuje się korony lub protezy.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe posiadają wiele zalet, które wyróżniają je na tle licówek czy innych sposobów nadbudowy zęba. Po pierwsze — przymocowanie implantu do kości szczęki zapewnia stabilność i solidność na długie lata. Po drugie — montowane koronki nie różnią się w żaden sposób od naturalnych zębów. Chirurg idealnie dobiera odcień oraz wielkość. Po trzecie — pozostała zęby nie zostają w żaden sposób naruszony, a założony implant zachowuje w pełni swoją funkcjonalność. Po czwarte — implanty zębowe nie zmieniają linii szczęki ani owalu twarzy.

Ile kosztuje implant zęba?

Cena wszczepienia implantu zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi: sam implant (z czego jest wykonany i jakiego typu), skomplikowanie zabiegu: np. odbudowa kości przed wszczepieniem implantu, wykonane badania, rodzaj koronki i łącznika, wizyty dodatkowe — konsultacje przed operacją, kontrole pomiędzy kolejnymi zabiegami, a także wizyty po zabiegowe.