Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Prostujemy krzywy zgryz

Nierówne zęby, wypadki, wady wrodzone i nabyte — jest wiele sytuacji, w których zgryz jest krzywy i wymaga poprawy. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl w momencie, kiedy mówi się o prostowaniu krzywego zgryzu, jest aparat ortodontyczny. Jest to metoda znana i stosowana w stomatologii od lat.

Czym jest aparat na zęby?

Założenie aparatu na zęby polega na przyklejeniu do zębów klejem ortodontycznym specjalnych zamków, do których mocuje się elastyczne metalowe łuki, które zabezpiecza się specjalnymi gumkami. Łuki te z czasem odpowiednio się naciąga, by wywierały stałą i delikatną siłę na zęby, dzięki czemu ustawiają się one w odpowiedni sposób. Zakładanie aparatu jest jednak czasochłonną metodą prostowania zębów. Może trwać nawet trzy — cztery lata. Ponadto w czasie leczenia może być odczuwany lekki ból zębów, a pacjent może odczuwać dyskomfort.

Co zamiast aparatu?

Na to pytanie odpowiada stomatologia estetyczna: licówki! Jest to jeden z najszybszych sposobów na poprawę niewielkich wad, przebarwień i ogólną poprawę wyglądu naszego uśmiechu. Jest to metoda polegająca na wymianie szkliwa w przedniej części zęba na ceramiczną „licówkę”. Są to bardzo cienkie płytki ceramiczne mocowane do przedniej ścianki zęba. Można w ten sposób poprawić kształt zęba, ukryć diastemę czy znacząco rozjaśnić zęby.

Alternatywne rozwiązanie dla dużych wad

Na duże wady zgryzu niestety nie pomogą już zwykle licówki. W takim wypadku musi zadziałać już chirurgia stomatologiczna i implantologia. Wtedy też część zębów prostuje się chirurgicznie, a ubytki w uzębieniu i mocno zniszczone zęby zastępuje implantami lub protezami zębowymi. W leczeniu estetycznym często stosuje się także koronki ceramiczne. W ten sposób można naprawić większość dużych wad w dużo krótszym czasie niż za pomocą aparatu na zęby. Zwłaszcza że te mogą sobie nie poradzić z mocno zniekształconą szczęką na przykład na skutek wad genetycznych. Dużo osób nie decyduje się na operację ze względu na długi czas rekonwalescencji lub wysoki koszt. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka tygodni, czyli mniej więcej tyle, co przyzwyczajenie się do aparatu ortodontycznego a koszt często jest porównywalny, zwłaszcza w przypadku dużych wad, które leczone są aparatem nawet pięć lat.