Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Nitkowanie zębów – czy robisz to prawidłowo?

Nitkowanie zębów jest jedną z metod dbania o higienę jamy ustnej. Uzupełnia tradycyjnie wykonywane mycie szczoteczką i pomaga w usunięciu osadu, resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Nitki dentystyczne, które można kupić w aptekach i drogeriach, charakteryzują się specjalnymi powłokami, a także zróżnicowanym smakiem, który pozwala na przyjemniejsze wykonywanie zabiegu.

Stomatolodzy zalecają nitkowanie, a szczególnie u osób, które mają wąskie przestrzenie między zębami. Szczoteczka nie zawsze skutecznie jest w stanie dotrzeć w te miejsca, a nitkowanie pomoże usunąć resztki, które są przyczyną powstawania próchnicy.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to między innymi czyszczenie zębów szczoteczką minimum dwa razy w ciągu dnia. Warto pamiętać, aby każdy ząb szczotkowany był od dziąsła do jego wierzchołka, dzięki czemu usuwamy wszelkie zanieczyszczenia. Niezbędne jest również nitkowanie, które pozwala na usunięcie wszelkich złogów z przestrzeni między zębami, gdzie tradycyjna szczoteczka nie dotrze.

Nitki, które dostępne są na rynku, charakteryzują się różną powłoką (fluor, wosk), a także grubością i smakiem. Każdy powinien wybrać najbardziej odpowiednią wersję dla siebie. Warto także pamiętać, iż higiena jamy ustnej to także stosowanie odpowiedniego płynu do płukania, który działa antybakteryjnie, dodatkowo odświeżając oddech.

Nitkowanie zębów – jak to robić?

Nitkowanie zębów powinno być wykonywane przed każdym szczotkowaniem. Ważne jest, aby stosować do każdego zęba nowy kawałek nici dentystycznej. Wystarczy oderwać kawałek nitki, owinąć ją wokół palców, a następnie zagiąć wokół podstawy zęba. Konieczne jest także zadbanie o dziąsła, tak więc bardzo delikatnie starajmy się wsunąć nitkę poniżej linii dziąseł, aby usunąć złogi również z tych miejsc. Napiętą nić musimy przesuwać między zębami.

Przy nitkowaniu trzeba zachować ostrożność, ponieważ zbyt silnie napięta nić, a także wsunięta zbyt nisko przy podstawie zęba, może spowodować uszkodzenie dziąseł. Zabieg nitkowania powinien objąć każdy ząb. Warto zakupić nitki o odpowiedniej grubości, aby bez trudu można było wyczyścić nawet wąskie przestrzenie.

Właściwa higiena jamy ustnej może nas uchronić przed poważnymi kłopotami z uzębieniem. Szczotkowanie nie jest zabiegiem wystarczającym, powinniśmy je uzupełnić o nitkowanie, które pozwoli na usunięcie złogów z miejsc, do których tradycyjną szczoteczką nie możemy dotrzeć. Stomatolog z pewnością pokaże dokładnie, jak używać nitki dentystycznej, dzięki czemu zabieg ten będzie efektywny i bezpieczny.