Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Leczenie kanałowe – czy jest się czego obawiać?

Leczenie kanałowe jest jednym ze sposobów leczenia zębów, który wzbudza niepokój u niemal wszystkich pacjentów. Obawy wiążą się z bólem oraz koniecznością prowadzenia często długiej kuracji, która dopiero po kilku wizytach w gabinecie stomatologicznym przynosi rezultat.

Tym sposobem leczone są zęby, w których doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Usunięcie chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów zęba, a później ich sterylizacja oraz wypełnienie to podstawowe elementy leczenia kanałowego.

Endodoncja

Zabiegi entodontyczne nie dziś są bolesne. Stosowane nowoczesne metody znieczulenia, gwarantują pacjentowi pełny komfort podczas wykonywania wszystkich etapów leczenia kanałowego. Endodoncja jest leczeniem warunkowym, które nie zawsze będzie skuteczne. Warto jednak podjąć ryzyko i spróbować uratować w ten sposób ząb, ponieważ często jest to opcja, która uchroni nas przed ekstrakcją.

Zabiegi wykonywane są, w zależności od wskazań, pod kontrolą radiologiczną bądź pod mikroskopem operacyjnym. Druga metoda pozwala na bardzo dokładne przeprowadzenie zabiegu, w dużym powiększeniu. Oczyszczone i wysuszone kanały zęba wypełnia się gutaperką, która pozwala szczelnie je zamknąć. Efektem finalnym zabiegu jest wypełnienie zęba. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia coraz częściej można przeprowadzić leczenie kanałowe podczas jednej wizyty. W innych przypadkach konieczne jest kilkukrotne odwiedzenie stomatologa.

Stomatologia zachowawcza

Aby ustrzec się przed koniecznością leczenia endodontycznego, konieczne jest dbanie o zęby. Odpowiednie szczotkowanie, regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu wykonania przeglądu, to podstawa. Dzięki temu możemy zdiagnozować stany zapalne miazgi wcześniej i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Stomatologia zachowawcza, która zajmuje się głównie zapobieganiem chorobie próchnicowej zębów, pozwala uratować ząb przed leczeniem kanałowym, jeśli diagnostyka zostanie przeprowadzona na odpowiednim etapie. Wystarczy wówczas tradycyjne oczyszczenie zęba, jego wypełnienie miejscowe lub zastosowanie wspomagającego leczenia farmakologicznego.

Leczenie kanałowe jest jedną z metod, która pozwala uchronić zęby przed ekstrakcją. Nowoczesna technologia, a także umiejętności lekarzy pozwalają na przeprowadzenie zabiegu bez dyskomfortu bólowego u pacjenta. Warto zdecydować się na ten sposób leczenia, mimo że nie zawsze jest on w pełni skuteczny.