Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Rozwój technologii wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Nowoczesność dotarła także do stomatologii, a konkretnie mycia zębów. Szczoteczki zwykłe, tradycyjne, są nadal najpowszechniejsze, jednak powoli zaczynają wypierać je wersje elektryczne.

Szczoteczka elektryczna zapewnia łatwiejsze i efektywniejsze mycie zębów, co ma bezpośredni wpływ na ich kondycję i wygląd. Wielu stomatologów zachęca do używania szczoteczki w wersji elektronicznej, ponieważ pozwala ona osobom nieumiejącym odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, myć zęby bardzo dokładnie.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Jako zalety szczoteczki elektrycznej trzeba w pierwszej kolejności wymienić: większą dokładność w usuwaniu płytki nazębnej, a także bardziej efektywną higienę jamy ustnej. Dzięki odpowiednim ruchom głowicy szczoteczki, a także sygnalizowaniu minimalnego czasu mycia zębów, mamy gwarancję, że usuniemy z powierzchni zębów więcej zanieczyszczeń i bakterii. Tradycyjna szczoteczka jest pod tym względem mniej dokładna.

Warta podkreślenia jest również dodatkowa funkcja szczoteczek elektrycznych, jaką jest jednoczesne masowanie dziąseł. Tradycyjna szczoteczka nie posiada takiej funkcji, a nasze umiejętności manualne nie są na tyle rozbudowane, aby samodzielnie wykonać skuteczny masaż. Dziąsła, dzięki stosowaniu szczoteczki elektrycznej, zyskują lepsze ukrwienie i stają się mocniejsze.

Wady szczoteczki elektrycznej

Jak przypadku każdego sprzętu, również tu można wymienić wady szczoteczki elektrycznej. Na pierwszy plan wysuwa się cena. Urządzenia dobrej jakości, które gwarantują skuteczność działania, kosztują kilkaset złotych. Jest to kwota dla wielu osób trudna do akceptacji. Należy także wskazać, iż wymienne końcówki do szczoteczki elektrycznej, również musimy zakupić za niemałe pieniądze.

Dbanie o zęby z pomocą szczoteczki elektrycznej musi być wykonywane z umiarem. Zbyt mocny nacisk na płytkę nazębną, a także intensywne ruchy głowicy, mogą spowodować uszkodzenia. Konieczne jest więc odpowiednie dostosowanie metody mycia do zębów lub też zakup modelu szczoteczki, który posiada automatyczną sygnalizację siły nacisku.

Wybór pomiędzy szczoteczką zwykłą a elektryczną powinien być jeden i przeważać na rzecz wersji elektronicznej. Bardziej efektywne mycie zębów, usuwanie większej ilości zabrudzeń i bakterii sprawia, że dbanie o zęby z wykorzystaniem takich szczoteczek będzie wpływać pozytywnie na ich kondycję i zdrowie dziąseł. Warto zatem wybrać wersję droższą, ale taką, która należycie zadba o stan naszego uzębienia.