Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Dlaczego psują nam się zęby?

Przyczyn jest wiele. Można powiedzieć, że istnieje pewna wrodzona podatność na próchnicę wynikająca z niewłaściwej ilości i proporcji wapnia i fosforu w organizmie. Jednakże zasadniczą przyczyną pojawiania się chorób zębów i dziąseł jest głównie nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Powszechnie wiadomo, że zęby należy myć, ale tylko nieliczni wiedzą jak robić to prawidłowo. Poziom edukacji społecznej w tej kwestii jest w naszym kraju, wciąż niestety bardzo niski.

Zęby psują się wskutek działania kwasu powstającego w jamie ustnej, w czasie rozkładania przez bakterie próchnicowe resztek pokarmowych. Najkorzystniejsze warunki dla działania bakterii są w nocy podczas snu, kiedy znacznie obniżony jest przepływ śliny zawierającej substancje bakteriobójcze i związki mineralne, które wspomagają odbudowę mikro ubytków w zębach. Aby nie dawać pożywki bakteriom, konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów po każdym posiłku, w szczególności przed snem Używanie wyłącznie szczoteczki często nie wystarcza. Resztki pokarmowe zalegają najczęściej w szczelinach między zębami, w bruzdach i trudno dostępnych zagłębieniach, dlatego do ich usunięcia należy również stosować nitkę dentystyczną. Ważne jest by stosując szczoteczkę nie szorować nią zębów po wierzchu z lewa na prawo. Taki sposób nie pozwala oczyścić powierzchni stycznych zębów, a ponadto prowadzi często do obsuwania się dziąseł i obnażania bardzo wrażliwych szyjek. Prawidłowo zęby należy czyścić ruchem wymiatającym, przesuwając szczoteczkę od dziąsła do szczytu zęba. Trzeba pamiętać, że samo czyszczenie szczoteczką nie gwarantuje nam pięknych i zdrowych zębów. Wielu pacjentów skarży się, że pomimo dbałości o higienę jamy ustnej, zęby mają żółte, odkłada się na nich kamień i płytka nazębna. W takiej sytuacji jedynie pomoc lekarza stomatologa może okazać się skuteczna. Kamień nazębny jest bardzo groźny, ponieważ prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, rozchwiania zębów czyli tak zwanej „paradontozy” a w konsekwencji do ich utraty.

Każdy komu zależy na zdrowych zębach powinien przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet lekarza stomatologa. Dokonać przeglądu swoich zębów, oczyścić je z osadów i kamienia a także pokryć lakierem fluorowym. Jest to coraz częściej stosowany, bardzo skuteczny zabieg profilaktyczny. Cienka powłoka lakieru dostarcza zębom fluoru, który znacznie wzmacnia i uodpornia zęby na działanie bakterii próchnicy. Dzieciom natomiast zaleca się metodę lakowania zębów. Bruzdy i miejsca w których mogą odkładać się resztki pokarmowe wypełnia się specjalnym lakiem, który może przez wiele lat chronić zęby przed próchnicą. Liczne badania potwierdzają, że prawidłowa higiena jamy ustnej stosowana u dzieci od najmłodszych lat pozwala utrzymać zdrowe zęby do późnej starości.