Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Dlaczego piaskowanie zębów jest ważne?

Piaskowanie zębów usuwa płytkę nazębną oraz resztki pokarmu, których nie usuniemy szczoteczką. Zabieg niweluje nagromadzone w jamie ustnej bakterie, przeciwdziała chorobom dziąseł oraz zmniejsza przebarwienia. Dodatkowo przeciwdziała się powstawaniu kwasu, niszczącego zęby i przyspieszającego próchnicę.

Dla kogo przeznaczone jest piaskowanie zębów?

Skaling, a także piaskowanie zębów jest szczególnie polecane osobom, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty, noszą aparat ortodontyczny i mają stłoczone, czyli blisko siebie położone zęby. Co pół roku powinny poddawać się temu zabiegowi osoby, które zdecydowały się na wybielanie zębów.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg ten jest bezbolesny, ale bardziej wrażliwi pacjenci mogą odczuć podrażnienie dziąseł. Po zabiegu można również odczuwać lekką nadwrażliwość zębów na ciepło oraz zimno oraz słony smak piasku dentystycznego. Nie potrzeba jednak znieczulenia w przypadku tego zabiegu dentystycznego.

Ile kosztuje piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje piaskowanie zębów. Zabieg kosztuje około 120 zł. Po nim warto również wykonać fluorowanie zębów. Całość nie powinna wynieść nas więcej niż 150-200 zł. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Za pomocą piaskarki pod ciśnieniem dentysta czyści zęby, a zużyty piasek odsysa ssakiem.

Jeśli chodzi o piaskowanie zębów efekty są dla wielu pacjentów najważniejsze. Po zabiegu możemy zauważyć widoczną różnicę w odcieniu zębów. Będą znacznie jaśniejsze. Mogą zniknąć również przebarwienia po kawie, czy herbacie. Uśmiech stanie się bielszy i rozjaśniony. Zahamujemy również próchnicę i zmniejszymy ryzyko chorób dziąseł.

Jakie są przeciwwskazania do piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów jest niewskazane dla osób, które mają zapalenie płuc, problemy z dziąsłami, w tym zapalenie dziąseł, afty oraz są świeżo po wybielaniu zębów. Po zabiegu należy unikać picia kawy i herbaty oraz palenia papierosów co najmniej przez 3 godziny. Należy też wstrzymać się z jedzeniem.

Aby piaskowanie zębów, czyli skaling dało odpowiedni efekt, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Płukać jamę ustną lub myć zęby po kawie i herbacie, unikać słodzonych napojów i pamiętać o nitkowaniu.

Należy pamiętać, że piaskowanie zębów nie usunie plam poantybiotykowych, wrodzonych przebarwień na płytce nazębnej ani próchnicy.

Czym jest skaling?

Skaling jest zabiegiem, który również usuwa zanieczyszczenia z powierzchni płytki nazębnej oraz tzw. złogi nazębne, czyli płytkę bakteryjną. Używa się do niego skalerów ultradźwiękowych, które usuwają bakterie za pomocą ultradźwięków. Wibracja o częstotliwości 50000hz/s usuwa kamień nazębny. Jest przy tym zabiegiem bezbolesnym i daje uczucie świeżości.

Zabieg ten nie może być przeprowadzany u osób , które mają założony rozrusznik serca, mają mocno zaawansowaną osteoporozę oraz miękki nalot na zębach. Stosuje się go przy kamieniu nazębnym oraz dużych płytkach bakteryjnych na zębach.