Albusdent, ul. Balicka 73, 30-149 Kraków recepcja@albusdent.pl +48 12 376 00 00
  • pl
  • en
  • da

Blog

Nitkowanie zębów – czy robisz to prawidłowo?

Nitkowanie zębów jest jedną z metod dbania o higienę jamy ustnej. Uzupełnia tradycyjnie wykonywane mycie szczoteczką i pomaga w usunięciu osadu, resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Nitki dentystyczne, które można kupić w aptekach i drogeriach, charakteryzują się specjalnymi powłokami, a także zróżnicowanym smakiem, który pozwala na przyjemniejsze wykonywanie zabiegu.

Stomatolodzy zalecają nitkowanie, a szczególnie u osób, które mają wąskie przestrzenie między zębami. Szczoteczka nie zawsze skutecznie jest w stanie dotrzeć w te miejsca, a nitkowanie pomoże usunąć resztki, które są przyczyną powstawania próchnicy.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej to między innymi czyszczenie zębów szczoteczką minimum dwa razy w ciągu dnia. Warto pamiętać, aby każdy ząb szczotkowany był od dziąsła do jego wierzchołka, dzięki czemu usuwamy wszelkie zanieczyszczenia. Niezbędne jest również nitkowanie, które pozwala na usunięcie wszelkich złogów z przestrzeni między zębami, gdzie tradycyjna szczoteczka nie dotrze.

Nitki, które dostępne są na rynku, charakteryzują się różną powłoką (fluor, wosk), a także grubością i smakiem. Każdy powinien wybrać najbardziej odpowiednią wersję dla siebie. Warto także pamiętać, iż higiena jamy ustnej to także stosowanie odpowiedniego płynu do płukania, który działa antybakteryjnie, dodatkowo odświeżając oddech.

Nitkowanie zębów – jak to robić?

Nitkowanie zębów powinno być wykonywane przed każdym szczotkowaniem. Ważne jest, aby stosować do każdego zęba nowy kawałek nici dentystycznej. Wystarczy oderwać kawałek nitki, owinąć ją wokół palców, a następnie zagiąć wokół podstawy zęba. Konieczne jest także zadbanie o dziąsła, tak więc bardzo delikatnie starajmy się wsunąć nitkę poniżej linii dziąseł, aby usunąć złogi również z tych miejsc. Napiętą nić musimy przesuwać między zębami.

Przy nitkowaniu trzeba zachować ostrożność, ponieważ zbyt silnie napięta nić, a także wsunięta zbyt nisko przy podstawie zęba, może spowodować uszkodzenie dziąseł. Zabieg nitkowania powinien objąć każdy ząb. Warto zakupić nitki o odpowiedniej grubości, aby bez trudu można było wyczyścić nawet wąskie przestrzenie.

Właściwa higiena jamy ustnej może nas uchronić przed poważnymi kłopotami z uzębieniem. Szczotkowanie nie jest zabiegiem wystarczającym, powinniśmy je uzupełnić o nitkowanie, które pozwoli na usunięcie złogów z miejsc, do których tradycyjną szczoteczką nie możemy dotrzeć. Stomatolog z pewnością pokaże dokładnie, jak używać nitki dentystycznej, dzięki czemu zabieg ten będzie efektywny i bezpieczny.

Leczenie kanałowe – czy jest się czego obawiać?

Leczenie kanałowe jest jednym ze sposobów leczenia zębów, który wzbudza niepokój u niemal wszystkich pacjentów. Obawy wiążą się z bólem oraz koniecznością prowadzenia często długiej kuracji, która dopiero po kilku wizytach w gabinecie stomatologicznym przynosi rezultat.

Tym sposobem leczone są zęby, w których doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Usunięcie chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów zęba, a później ich sterylizacja oraz wypełnienie to podstawowe elementy leczenia kanałowego.

Endodoncja

Zabiegi entodontyczne nie dziś są bolesne. Stosowane nowoczesne metody znieczulenia, gwarantują pacjentowi pełny komfort podczas wykonywania wszystkich etapów leczenia kanałowego. Endodoncja jest leczeniem warunkowym, które nie zawsze będzie skuteczne. Warto jednak podjąć ryzyko i spróbować uratować w ten sposób ząb, ponieważ często jest to opcja, która uchroni nas przed ekstrakcją.

Zabiegi wykonywane są, w zależności od wskazań, pod kontrolą radiologiczną bądź pod mikroskopem operacyjnym. Druga metoda pozwala na bardzo dokładne przeprowadzenie zabiegu, w dużym powiększeniu. Oczyszczone i wysuszone kanały zęba wypełnia się gutaperką, która pozwala szczelnie je zamknąć. Efektem finalnym zabiegu jest wypełnienie zęba. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia coraz częściej można przeprowadzić leczenie kanałowe podczas jednej wizyty. W innych przypadkach konieczne jest kilkukrotne odwiedzenie stomatologa.

Stomatologia zachowawcza

Aby ustrzec się przed koniecznością leczenia endodontycznego, konieczne jest dbanie o zęby. Odpowiednie szczotkowanie, regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu wykonania przeglądu, to podstawa. Dzięki temu możemy zdiagnozować stany zapalne miazgi wcześniej i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Stomatologia zachowawcza, która zajmuje się głównie zapobieganiem chorobie próchnicowej zębów, pozwala uratować ząb przed leczeniem kanałowym, jeśli diagnostyka zostanie przeprowadzona na odpowiednim etapie. Wystarczy wówczas tradycyjne oczyszczenie zęba, jego wypełnienie miejscowe lub zastosowanie wspomagającego leczenia farmakologicznego.

Leczenie kanałowe jest jedną z metod, która pozwala uchronić zęby przed ekstrakcją. Nowoczesna technologia, a także umiejętności lekarzy pozwalają na przeprowadzenie zabiegu bez dyskomfortu bólowego u pacjenta. Warto zdecydować się na ten sposób leczenia, mimo że nie zawsze jest on w pełni skuteczny.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Rozwój technologii wpływa na każdą dziedzinę naszego życia. Nowoczesność dotarła także do stomatologii, a konkretnie mycia zębów. Szczoteczki zwykłe, tradycyjne, są nadal najpowszechniejsze, jednak powoli zaczynają wypierać je wersje elektryczne.

Szczoteczka elektryczna zapewnia łatwiejsze i efektywniejsze mycie zębów, co ma bezpośredni wpływ na ich kondycję i wygląd. Wielu stomatologów zachęca do używania szczoteczki w wersji elektronicznej, ponieważ pozwala ona osobom nieumiejącym odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, myć zęby bardzo dokładnie.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Jako zalety szczoteczki elektrycznej trzeba w pierwszej kolejności wymienić: większą dokładność w usuwaniu płytki nazębnej, a także bardziej efektywną higienę jamy ustnej. Dzięki odpowiednim ruchom głowicy szczoteczki, a także sygnalizowaniu minimalnego czasu mycia zębów, mamy gwarancję, że usuniemy z powierzchni zębów więcej zanieczyszczeń i bakterii. Tradycyjna szczoteczka jest pod tym względem mniej dokładna.

Warta podkreślenia jest również dodatkowa funkcja szczoteczek elektrycznych, jaką jest jednoczesne masowanie dziąseł. Tradycyjna szczoteczka nie posiada takiej funkcji, a nasze umiejętności manualne nie są na tyle rozbudowane, aby samodzielnie wykonać skuteczny masaż. Dziąsła, dzięki stosowaniu szczoteczki elektrycznej, zyskują lepsze ukrwienie i stają się mocniejsze.

Wady szczoteczki elektrycznej

Jak przypadku każdego sprzętu, również tu można wymienić wady szczoteczki elektrycznej. Na pierwszy plan wysuwa się cena. Urządzenia dobrej jakości, które gwarantują skuteczność działania, kosztują kilkaset złotych. Jest to kwota dla wielu osób trudna do akceptacji. Należy także wskazać, iż wymienne końcówki do szczoteczki elektrycznej, również musimy zakupić za niemałe pieniądze.

Dbanie o zęby z pomocą szczoteczki elektrycznej musi być wykonywane z umiarem. Zbyt mocny nacisk na płytkę nazębną, a także intensywne ruchy głowicy, mogą spowodować uszkodzenia. Konieczne jest więc odpowiednie dostosowanie metody mycia do zębów lub też zakup modelu szczoteczki, który posiada automatyczną sygnalizację siły nacisku.

Wybór pomiędzy szczoteczką zwykłą a elektryczną powinien być jeden i przeważać na rzecz wersji elektronicznej. Bardziej efektywne mycie zębów, usuwanie większej ilości zabrudzeń i bakterii sprawia, że dbanie o zęby z wykorzystaniem takich szczoteczek będzie wpływać pozytywnie na ich kondycję i zdrowie dziąseł. Warto zatem wybrać wersję droższą, ale taką, która należycie zadba o stan naszego uzębienia.

Śnieżnobiały uśmiech – skuteczne wybielanie zębów w Albus Dent

Śnieżnobiały uśmiech jest marzeniem wielu osób. Jeszcze nie tak dawno piękne uzębienie charakteryzowało jedynie gwiazdy filmowe światowej sławy. Dziś metody wybielania dostępne są dla wszystkich, którzy marzą o pięknym uśmiechu. Wystarczy jedynie wybrać klinikę, zabieg i cierpliwie poczekać na pierwsze efekty.

Wybielanie zębów może odbywać się wieloma metodami, a dobierane są najczęściej do indywidualnych preferencji pacjenta oraz jego oczekiwań co do efektu zabiegu. Albusdent stosuje wybielanie lampą Beyond Plus lub wybielanie nakładkowe. Obie metody charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością.

Skuteczne wybielanie zębów

Decydując się na zabieg, powinniśmy powierzyć jego wykonanie specjalistom. Wiele osób sądzi, że nawet w warunkach domowych jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić wybielanie zębów. Jednakże warto mieć na względzie aspekt zdrowotny. Często można bowiem, nieodpowiednimi metodami, zniszczyć szkliwo zębów i doprowadzić do ich osłabienia. Wówczas leczenie jest nie tylko skomplikowane, ale także kosztowne.

Skuteczne wybielanie zębów charakteryzuje się nie tylko spektakularnym efektem, ale przede wszystkim zadbaniem o bezpieczeństwo pacjenta i jego zębów. Wszystkie środki dobierane są indywidualnie do każdej osoby, a materiały stosowane podczas zabiegu podawane są przez wykwalifikowany personel.

Białe zęby

Białe zęby, często nazywane potocznie hollywoodzkim uśmiechem, może mieć każdy pacjent, który zgłosi się do kliniki. Najpierw przeprowadzane jest szczegółowe badanie, wywiad lekarski oraz wdrażane niezbędne leczenie, jeśli konkretny przypadek tego wymaga. Dopiero kolejnym etapem jest dobranie właściwej metody wybielania, zastosowanie jej i poinstruowanie pacjenta o sposobie postępowania z zębami w okresie pozabiegowym.

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są przez lekarzy, a materiały spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy łatwo uzyskać efekt śnieżnobiałego uśmiechu, zapewniając bezpieczeństwo pacjentowi.

Każdy, kto decyduje się na wybielenie zębów, powinien skonsultować się z lekarzem stomatologiem. Nie zawsze bowiem zabiegi są wskazane, a często może się okazać, iż najpierw musimy przeprowadzić leczenie niektórych zębów. Ważne jest także odpowiednie postępowanie po zabiegu, aby jego efekt był trwały.

Prostujemy krzywy zgryz

Nierówne zęby, wypadki, wady wrodzone i nabyte — jest wiele sytuacji, w których zgryz jest krzywy i wymaga poprawy. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl w momencie, kiedy mówi się o prostowaniu krzywego zgryzu, jest aparat ortodontyczny. Jest to metoda znana i stosowana w stomatologii od lat.

Czym jest aparat na zęby?

Założenie aparatu na zęby polega na przyklejeniu do zębów klejem ortodontycznym specjalnych zamków, do których mocuje się elastyczne metalowe łuki, które zabezpiecza się specjalnymi gumkami. Łuki te z czasem odpowiednio się naciąga, by wywierały stałą i delikatną siłę na zęby, dzięki czemu ustawiają się one w odpowiedni sposób. Zakładanie aparatu jest jednak czasochłonną metodą prostowania zębów. Może trwać nawet trzy — cztery lata. Ponadto w czasie leczenia może być odczuwany lekki ból zębów, a pacjent może odczuwać dyskomfort.

Co zamiast aparatu?

Na to pytanie odpowiada stomatologia estetyczna: licówki! Jest to jeden z najszybszych sposobów na poprawę niewielkich wad, przebarwień i ogólną poprawę wyglądu naszego uśmiechu. Jest to metoda polegająca na wymianie szkliwa w przedniej części zęba na ceramiczną „licówkę”. Są to bardzo cienkie płytki ceramiczne mocowane do przedniej ścianki zęba. Można w ten sposób poprawić kształt zęba, ukryć diastemę czy znacząco rozjaśnić zęby.

Alternatywne rozwiązanie dla dużych wad

Na duże wady zgryzu niestety nie pomogą już zwykle licówki. W takim wypadku musi zadziałać już chirurgia stomatologiczna i implantologia. Wtedy też część zębów prostuje się chirurgicznie, a ubytki w uzębieniu i mocno zniszczone zęby zastępuje implantami lub protezami zębowymi. W leczeniu estetycznym często stosuje się także koronki ceramiczne. W ten sposób można naprawić większość dużych wad w dużo krótszym czasie niż za pomocą aparatu na zęby. Zwłaszcza że te mogą sobie nie poradzić z mocno zniekształconą szczęką na przykład na skutek wad genetycznych. Dużo osób nie decyduje się na operację ze względu na długi czas rekonwalescencji lub wysoki koszt. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka tygodni, czyli mniej więcej tyle, co przyzwyczajenie się do aparatu ortodontycznego a koszt często jest porównywalny, zwłaszcza w przypadku dużych wad, które leczone są aparatem nawet pięć lat.

 

Złamane zęby i co dalej?

Zgodnie ze starym przysłowiem „wypadki chodzą po ludziach”. Śliska podłoga, lód na chodniku, krzywy stopień. O różne urazy nie trudno. W przypadku urazów kości udamy się prosto do chirurga. A co jeśli niefortunnie złamiemy ząb? W takim przypadku pozostaje nam implantologia stomatologiczna.

Co to jest implant zęba?

Implant zębowy to sztuczny wszczep zastępujący korzenie usuniętego zęba. Na nim natomiast odbudowuje się część koronową zęba, czyli tę widoczną nad dziąsłem. W obecnej implantologii stomatologicznej stosuje się kilkanaście różnych rodzajów implantów. Do najpopularniejszych należą takie w kształcie śruby lub cylindra.

Jak montuje się implant?

W celu założenia implantu chirurg stomatolog nacina dziąsło, aby odsłonić kość szczęki. Następnie w kości wierci się coraz większy otwór, w którym ostatecznie zostanie umieszczony implant. Po umieszczeniu wszczepu w wywierconym otworze zaszywa się dziąsło i pozostawia do wygojenia. Zazwyczaj trwa to od trzech do sześciu miesięcy. Kiedy implant wrośnie się w kość, ponownie nacina się dziąsło, by w założony wcześniej wszczep wkręcić układ wystający ponad dziąsło. Na tym właśnie układzie montuje się korony lub protezy.

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe posiadają wiele zalet, które wyróżniają je na tle licówek czy innych sposobów nadbudowy zęba. Po pierwsze — przymocowanie implantu do kości szczęki zapewnia stabilność i solidność na długie lata. Po drugie — montowane koronki nie różnią się w żaden sposób od naturalnych zębów. Chirurg idealnie dobiera odcień oraz wielkość. Po trzecie — pozostała zęby nie zostają w żaden sposób naruszony, a założony implant zachowuje w pełni swoją funkcjonalność. Po czwarte — implanty zębowe nie zmieniają linii szczęki ani owalu twarzy.

Ile kosztuje implant zęba?

Cena wszczepienia implantu zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi: sam implant (z czego jest wykonany i jakiego typu), skomplikowanie zabiegu: np. odbudowa kości przed wszczepieniem implantu, wykonane badania, rodzaj koronki i łącznika, wizyty dodatkowe — konsultacje przed operacją, kontrole pomiędzy kolejnymi zabiegami, a także wizyty po zabiegowe.

 

Dlaczego piaskowanie zębów jest ważne?

Piaskowanie zębów usuwa płytkę nazębną oraz resztki pokarmu, których nie usuniemy szczoteczką. Zabieg niweluje nagromadzone w jamie ustnej bakterie, przeciwdziała chorobom dziąseł oraz zmniejsza przebarwienia. Dodatkowo przeciwdziała się powstawaniu kwasu, niszczącego zęby i przyspieszającego próchnicę.

Dla kogo przeznaczone jest piaskowanie zębów?

Skaling, a także piaskowanie zębów jest szczególnie polecane osobom, które palą papierosy, piją dużo kawy i herbaty, noszą aparat ortodontyczny i mają stłoczone, czyli blisko siebie położone zęby. Co pół roku powinny poddawać się temu zabiegowi osoby, które zdecydowały się na wybielanie zębów.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg ten jest bezbolesny, ale bardziej wrażliwi pacjenci mogą odczuć podrażnienie dziąseł. Po zabiegu można również odczuwać lekką nadwrażliwość zębów na ciepło oraz zimno oraz słony smak piasku dentystycznego. Nie potrzeba jednak znieczulenia w przypadku tego zabiegu dentystycznego.

Ile kosztuje piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje piaskowanie zębów. Zabieg kosztuje około 120 zł. Po nim warto również wykonać fluorowanie zębów. Całość nie powinna wynieść nas więcej niż 150-200 zł. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny. Za pomocą piaskarki pod ciśnieniem dentysta czyści zęby, a zużyty piasek odsysa ssakiem.

Jeśli chodzi o piaskowanie zębów efekty są dla wielu pacjentów najważniejsze. Po zabiegu możemy zauważyć widoczną różnicę w odcieniu zębów. Będą znacznie jaśniejsze. Mogą zniknąć również przebarwienia po kawie, czy herbacie. Uśmiech stanie się bielszy i rozjaśniony. Zahamujemy również próchnicę i zmniejszymy ryzyko chorób dziąseł.

Jakie są przeciwwskazania do piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów jest niewskazane dla osób, które mają zapalenie płuc, problemy z dziąsłami, w tym zapalenie dziąseł, afty oraz są świeżo po wybielaniu zębów. Po zabiegu należy unikać picia kawy i herbaty oraz palenia papierosów co najmniej przez 3 godziny. Należy też wstrzymać się z jedzeniem.

Aby piaskowanie zębów, czyli skaling dało odpowiedni efekt, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Płukać jamę ustną lub myć zęby po kawie i herbacie, unikać słodzonych napojów i pamiętać o nitkowaniu.

Należy pamiętać, że piaskowanie zębów nie usunie plam poantybiotykowych, wrodzonych przebarwień na płytce nazębnej ani próchnicy.

Czym jest skaling?

Skaling jest zabiegiem, który również usuwa zanieczyszczenia z powierzchni płytki nazębnej oraz tzw. złogi nazębne, czyli płytkę bakteryjną. Używa się do niego skalerów ultradźwiękowych, które usuwają bakterie za pomocą ultradźwięków. Wibracja o częstotliwości 50000hz/s usuwa kamień nazębny. Jest przy tym zabiegiem bezbolesnym i daje uczucie świeżości.

Zabieg ten nie może być przeprowadzany u osób , które mają założony rozrusznik serca, mają mocno zaawansowaną osteoporozę oraz miękki nalot na zębach. Stosuje się go przy kamieniu nazębnym oraz dużych płytkach bakteryjnych na zębach.

Pedodonta – Dbamy o zęby naszych dzieci

Higiena jamy ustnej noworodka

Troska o zęby dziecka powinna zacząć się jeszcze przed ząbkowaniem. Już wtedy należy przemywać dziąsła pociechy wilgotnym wacikiem w celu usunięcia z nich resztek pokarmu i gromadzących się tam bakterii. Z kolei na pierwszą wizytę u stomatologa zabieramy malucha wtedy, kiedy pojawi się pierwszy ząbek. Niektórzy czekają do pierwszego roku życia dziecka, kiedy lekarz może ocenić ogólny stan uzębienie wyrżniętych ząbków. Tak czy inaczej, warto od najmłodszych lat dbać o higienę jamy ustnej, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko pojawienia się próchnicy i innych schorzeń jamy ustnej.

Przekonaj dziecko do dentysty!

To na pewno nie jest łatwe, aby maluch bez problemu i żadnego sprzeciwu wybrał się z tobą do dentysty. Czasami trzeba użyć różnych sztuczek i form wynagradzania, żeby mały skarb usiadł na fotelu, a tym bardziej otworzył buzię, pozwalając na leczenie. Co robić, aby takie sytuacje nie miały miejsca? Koniecznie już od najmłodszych lat przyzwyczajaj dziecko do gabinetu stomatologicznego, zabierając go ze sobą na wizytę lub na spotkanie adaptacyjne. Oswajanie malucha z gabinetem dentystycznym jest jak najbardziej możliwe, szczególnie w placówkach, przystosowanych do przyjmowania najmłodszych pacjentów. Pedodonta (stomatolog dziecięcy) musi być dobrym psychologiem, umiejącym przekonać nawet największego straszka, że dentysta nie jest wrogiem, a przyjacielem, który dba o ząbki dzieci. Profesjonalny gabinet dentystyczny przystosowany do przyjmowania najmłodszych musi być odpowiednio do tego przygotowany. Jak więc powinno wyglądać takie miejsce? 

Przestrzeń gabinetu musi być umiejętnie zaaranżowana. Liczy się przyjazny wystrój, czyli odpowiednia kolorystyka i przyjazne dziecku otoczenie. Maluch musi czuć się bezpiecznie, a pedodonta cały czas dba o komfort psychiczny dziecka. Podczas zabiegu włączony jest telewizor z bajkami lub ulubionym programem telewizyjnym, w bezbolesny sposób podawane jest znieczulenie i co najważniejsze w gabinecie znajduje się kolorowy kącik do zabawy. Priorytetowo jednak konieczne jest odpowiednie podejście lekarza, który wie co zrobić, aby dziecko wróciło do gabinetu z uśmiechem na twarzy.

Próchnica mleczaków

Próchnica zębów mlecznych rozwija się bardzo szybko i jest schorzeniem często bagatelizowanym przez rodziców. Wśród wielu panuje wciąż błędne przekonanie, że nie ma potrzeby leczenia takich ząbków. Tłumaczą swój wybór brakiem konsekwencji zdrowotnych w przyszłości, ale też strachem dziecka i możliwym bólem, którego mogą mu zaoszczędzić. To duży błąd! Nieleczenie próchnicy mleczaków może mieć znaczny wpływ na zdrowie zębów stałych. Mogą się również pojawić wady zgryzu lub inne dysfunkcje jamy ustnej, np. kości żuchwy. Chore zęby mleczne należy leczyć, a nie czekać na usunięcie. Przedwczesne wyrwanie ząbka to zagrożenie dla prawidłowego wzrostu zębów stałych – ich prostego usadzenia w dziąsłach.

Jak to się wszystko zaczyna?

Próchnica u dzieci wygląda na początku niepozornie. Atakuje wierzchnią warstwę szkliwa i ma postać niewielkiej matowej plamki próchnicowej koloru kredowego. Na tym etapie można ją jeszcze skutecznie wyeliminować, bez głębokiej ingerencji w strukturę zęba. Wystarczy tylko ją zremineralizować poprzez wdrożenie odpowiedniej higieny – zastosowanie odpowiednich past i wyeliminowanie odkładnia się płytki nazębnej. Gorzej, jeśli plamka próchnicowa rozwinie się w czarne przebarwienie, obejmie zębinę, a z czasem wniknie w miazgę zęba. Konieczne jest wtedy leczenie ubytków, a w głębokim rozwoju próchnicy także leczenie kanałowe. Na szczęście u dziecka przebiega nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Nie czyści się kanałów zębowych, ale jedynie oczyszcza zębinę oraz miazgę, zakładając specjalną pastę, dzięki której nerw za jakiś czas obumrze.

Przyczyny powstania próchnicy

Pierwszą główną przyczyną próchnicy u dzieci jest słaba mineralizacja ząbków, co może mieć podłoże genetyczne. Ogólnie zęby mleczne u dzieci mają cieńszą zębinę i delikatniejsze szkliwo, dlatego tak łatwo stają się pożywką dla bakterii chorobotwórczych próchnicy. Drugą ważną przyczyną jest słaba higiena jamy ustnej, za co winą obarcza się przede wszystkim rodziców. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko miało zdrowe ząbki, codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł za pomocą specjalnych, delikatnych past dla maluchów jest nieodzowna. Konieczne są także cykliczne wizyty u stomatologa, co pół roku lub częściej, zależnie od stanu uzębienia dziecka. Czy jest jeszcze jakiś czynnik, który może wywołać lub pogłębić próchnicę? Oczywiście! Chodzi tu o nadmierne spożycie słodyczy i napojów gazowanych, a także przekąsek między posiłkami.

U dzieci najmłodszych (do 3. roku życia) pojawia się z tzw. próchnica butelkowa, mająca podłoże w zbyt długim karmieniu smoczkiem i zasypianiu z butelką. Kubeczki z ustnikiem i butelki ze smoczkiem wypełnione słodkimi napojami, które towarzysza dziecku często przez większą część dnia, również przyczyniają się do zmian próchnicowych. Popijanie w nocy takich płynów przez dziecko jest szczególnym zagrożeniem dla zębów. O tej porze ślina nie jest produkowana w wystarczającej ilości i w mniejszym stopniu neutralizuje kwasy niszczące szkliwo zębów.

Jak zapobiegać próchnicy?

Lapisowanie

Lapisowanie to leczenie próchnicy u dziecka za pomocą związków chemicznych – azotanu srebra lub chlorku cynku. Na początku ząbek zostaje zdezynfekowany, a następnie nasączony ww. związkiem przez ok 2-3. minuty. Finalnie zabieg kończy się posmarowaniem szkliwa kwasem porogalusowym, dzięki któremu tworzy się na nim białczan srebra, zabezpieczający szkliwo przed działaniem próchnicy.

Lapisowanie wykonuje się je wtedy, gdy zmiany próchnicowe są na tyle rozległe, że nie ma możliwości założenia plomby, lub w przypadku niemożliwości innego leczenie ze względu na strach dziecka. Lapisowanie jest wtedy zabiegiem mającym na celu zabezpieczenie zęba przed dalszym rozwojem próchnicy i przygotowaniem do późniejszego zakładania wypełnienia. Zabieg ten zabija bakterie, wpływa na mineralizację szkliwa oraz pośrednio na prawidłowe uformowanie się zgryzu dziecka. Niestety, jedyną wada lapisowania jest wytrącanie się srebra, powodującego czarne zabarwienie na zębach zaatakowanych próchnicą.

Lakowanie

Lakowanie można wykonywać na zębach mlecznych i stałych, najlepiej ok. 6. miesięcy po ich wyrznięciu, kiedy korony są już dobrze widoczne. Zabieg jest bezbolesny, krótki i zazwyczaj dobrze tolerowany przez dzieci, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi i zdecydować się na tego typu profilaktykę przeciwpróchniczą. Przebieg lakowania wygląda mniej więcej tak – stomatolog oczyszcza ząb za pomocą specjalnej szczoteczki, osusza i zakłada wytrawiacz do lakowania, za pomocą którego ząb zostaje dobrze przygotowany do zabiegu. Następnie nakładany jest lak, skomponowany na bazie żywic i uwalniający po założeniu fluor. Dentysta umieszcza go w zagłębieniach i bruzdach zębów trudnych do wyczyszczenia za pomocą szczoteczki i narażonych na gromadzenie się w nich resztek pokarmu.

Lakowanie może być wykonane jedyne na zębach zdrowych, bez ubytków. W sytuacji wystąpienia zmian próchnicowych, pedodonta może wykonać lakowanie poszerzone, czyli wcześniej usuwa próchnicę i dopiero wypełnia bruzdy lakiem. W innym przypadku doszłoby do znacznego rozwoju próchnicy, kiedy ząb zostałby zamknięty przez lakowanie.

Reasumując, trzeba sobie jasno uświadomić, jak ważna jest wczesna profilaktyka stanu uzębienie dziecka. Wszelkie zmiany w jamie ustnej mają swoje źródło w nieodpowiedniej higienie bądź nawykach żywieniowych. Mądre podejście do sprawy powoli utrzymać zęby mleczne malucha w zdrowiu, zarówno w najmłodszych latach, jak i później.

Czy opłaca się dbać o zęby?

Za sprawą kolorowych reklam past do zębów, upowszechnia się przekonanie, że ładne, białe i czyste zęby to kwestia kosmetyki i atrakcyjnego wyglądu, na który wielu ludzi po prostu nie stać. Aspekt zdrowotny jest tu całkowicie pomijany. Trzeba bardzo mocno zaznaczyć, że nie leczone, chore na próchnicę zęby, stanowią poważne zagrożenie dla całego organizmu.

Bakterie próchnicy powodujące infekcję jamy ustnej, mogą równie skutecznie przyczynić się do powstania stanów zapalnych innych narządów organizmu człowieka. Toksyny bakteryjne przenikając do krwi, sieją i zakażają cały organizm. Nie znaczy to, że natychmiastowo wywołują chorobę, ale znacząco osłabiają odporność organizmu na inne bakterie i wirusy. Chore zęby, jak potwierdzają liczne badania, mogą być pierwotnymi ogniskami chorób reumatycznych, chorób mięśnia sercowego, nerek, zapalenia żył a nawet gośćca stawowego i zapalenia tęczówki. Wywoływać mogą również alergie. Procedury leczenia wymienionych chorób, przewidują przede wszystkim, bezwzględne i całkowite wyleczenie wszystkich zębów. Podobnie traktowany jest pacjent przygotowywany do chirurgicznego zabiegu operacyjnego. Warunkiem przystąpienia do operacji, jest również wyleczenie zębów. Zmniejsza to zasadniczo, ryzyko powikłań pooperacyjnych. Na ogół nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że skłonność naszych dzieci do częstych zachorowań na anginę, zapalenie uszu czy też górnych dróg oddechowych, jest spowodowana, między innymi, zaawansowaną próchnicą i stanem zapalnym jamy ustnej. Ale tak długo jak nie pojawia się ból czy opuchlizna, bagatelizujemy czarne plamki w szczelinach zębów. Stara i znana maksyma mówi, że „lepiej jest zapobiegać aniżeli leczyć”. Dzisiaj z uwagi na trudną sytuację finansową wielu rodzin, można by sparafrazować tą myśl i powiedzieć, że „taniej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć”. Warto przeliczyć i zastanowić się nad tym, ile kosztuje wizyta, nawet prywatna u dentysty, raz na pół roku, a ile pieniędzy zostawiamy każdego miesiąca w aptekach. O tym, że zostawiamy tam ogromne sumy, świadczy chociażby bardzo dobrze prosperujący w naszym kraju biznes farmaceutyczny.

Dlaczego psują nam się zęby?

Przyczyn jest wiele. Można powiedzieć, że istnieje pewna wrodzona podatność na próchnicę wynikająca z niewłaściwej ilości i proporcji wapnia i fosforu w organizmie. Jednakże zasadniczą przyczyną pojawiania się chorób zębów i dziąseł jest głównie nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Powszechnie wiadomo, że zęby należy myć, ale tylko nieliczni wiedzą jak robić to prawidłowo. Poziom edukacji społecznej w tej kwestii jest w naszym kraju, wciąż niestety bardzo niski.

Zęby psują się wskutek działania kwasu powstającego w jamie ustnej, w czasie rozkładania przez bakterie próchnicowe resztek pokarmowych. Najkorzystniejsze warunki dla działania bakterii są w nocy podczas snu, kiedy znacznie obniżony jest przepływ śliny zawierającej substancje bakteriobójcze i związki mineralne, które wspomagają odbudowę mikro ubytków w zębach. Aby nie dawać pożywki bakteriom, konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów po każdym posiłku, w szczególności przed snem Używanie wyłącznie szczoteczki często nie wystarcza. Resztki pokarmowe zalegają najczęściej w szczelinach między zębami, w bruzdach i trudno dostępnych zagłębieniach, dlatego do ich usunięcia należy również stosować nitkę dentystyczną. Ważne jest by stosując szczoteczkę nie szorować nią zębów po wierzchu z lewa na prawo. Taki sposób nie pozwala oczyścić powierzchni stycznych zębów, a ponadto prowadzi często do obsuwania się dziąseł i obnażania bardzo wrażliwych szyjek. Prawidłowo zęby należy czyścić ruchem wymiatającym, przesuwając szczoteczkę od dziąsła do szczytu zęba. Trzeba pamiętać, że samo czyszczenie szczoteczką nie gwarantuje nam pięknych i zdrowych zębów. Wielu pacjentów skarży się, że pomimo dbałości o higienę jamy ustnej, zęby mają żółte, odkłada się na nich kamień i płytka nazębna. W takiej sytuacji jedynie pomoc lekarza stomatologa może okazać się skuteczna. Kamień nazębny jest bardzo groźny, ponieważ prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, rozchwiania zębów czyli tak zwanej „paradontozy” a w konsekwencji do ich utraty.

Każdy komu zależy na zdrowych zębach powinien przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet lekarza stomatologa. Dokonać przeglądu swoich zębów, oczyścić je z osadów i kamienia a także pokryć lakierem fluorowym. Jest to coraz częściej stosowany, bardzo skuteczny zabieg profilaktyczny. Cienka powłoka lakieru dostarcza zębom fluoru, który znacznie wzmacnia i uodpornia zęby na działanie bakterii próchnicy. Dzieciom natomiast zaleca się metodę lakowania zębów. Bruzdy i miejsca w których mogą odkładać się resztki pokarmowe wypełnia się specjalnym lakiem, który może przez wiele lat chronić zęby przed próchnicą. Liczne badania potwierdzają, że prawidłowa higiena jamy ustnej stosowana u dzieci od najmłodszych lat pozwala utrzymać zdrowe zęby do późnej starości.