http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_aquagk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_1gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_2gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_4gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_8gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_3gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_5gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_6gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_7gk-is-120.jpglink
«
»

Zgryzy otwarte

Zgryzy otwarte analizowane są w stosunku do płaszczyzny poziomej. Rozpatruje się w nich zaburzenia wysokości, a więc skrócenia i wydłużenia różnych partii szczęki i żuchwy. W zgryzach otwartych obserwuje się mnie lub bardziej rozległą szparę niedogryzową, zwaną również ujemnym nagryzem pionowym. Zaburzenia funkcji dotyczą odgryzania, a także żucia pokarmów, co wiąże się ze punktów zwarcia. Rysy twarzy są prawie niezmienione w zaburzeniach dotyczących przedniego odcinka szczęk.

zgryz-otwarty1Powstawanie tych wad bywa związane z takimi nawykami, jak ssanie palca, smoczka, wargi dolnej itp. Często spotykane dysfunkcje polegają na trzymaniu języka między łukami zębowymi w fazie spoczynkowej i podczas mówienia, lub podczas ustnej fazy połykania. Przeważnie występują zaburzenia mowy typu seplenienia.

Zgryz otwarty częściowy przedni – śródustnie obserwuje się szparę niedogryzową powstałą na skutek skrócenia przedniego wyrostka zębodołowego szczęki, a czasem i części zębodołowej żuchwy. Rysy twarzy nie są zmienione. Jeśli do obrazu wady dołącza się wychylenie zębów siecznych górnych, warga górna bywa skrócona i nie przykrywa zebów przednich.

zgryz-otwarty2Zgryz otwarty częściowy boczny jedno lub obustronny cechuje szpara niedogryzowa, która może występować po jednej lub po obu stronach łuków zębowych. Wpychanie języka lub ssanie policzków uważane są za przyczyny skrócenia bocznych części wyrostka zębodołowego, co jest głównym objawem morfologicznym tej wady. Rysy twarzy nie są zmienione.

Zgryz otwarty całkowity jest rozległą wadą związaną ze znacznym rozchyleniem podstaw szczęk, do czego przyczynia się także odgięcie trzonu żuchwy. W rysach twarzy występuje wydłużenie odcinka szczękowego. Wargi mogą być wiotkie, a górna warga – skrócona. Śródustnie obserwuje się rozległa zarówno na szerokość, jak i na wysokość szparę niedogryzową. W niektórych cięższych przypadkach w zwarciu stykają się jedynie ostatnie żeby trzonowe. Znacznie upośledzona jest czynność żucia, a czynność odgryzania jest uniemożliwiona. Wymowa jest zawsze zaburzona. Przyczyna powstawania tej wady jest przede wszystkim krzywica.

Partnerzy

Biomet_logo.jpgElmex.jpgbeyond_logo.jpgblendamed.jpgoral.jpgsensodyne.jpgss.jpg
phone

+48 12 376 00 00 

+48 69 376 00 00

place

ul. Balicka 73
30-149 Kraków