http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_aquagk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_1gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_2gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_4gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_8gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_3gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_5gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_6gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_7gk-is-120.jpglink
«
»

Zgryzy głębokie

Cechą wspólną zgryzów głębokich jest zwiększenie nagryzu pionowego zębów siecznych. Ogranicza to doprzednie ruchy żuchwy podczas żucia pokarmów. Rysy twarzy w zaburzeniu dotyczącym przedniego odcinka szczęk nie są wyraźnie zmienione. W rozległych zmianach gna tycznych cechą charakterystyczną jest skrócenie szczękowego odcinka twarzy.

zgryz-glebokiZgryz głęboki częściowy – cechuje nadmierny pionowy wzrost przedniej części wyrostka zębodołowego szczęki. Zęby sieczne górne są wydłużone i przechylone, przykrywają zęby sieczne dolne, a w niektórych przypadkach nagryzają na dziąsło w przedsionku jamy ustnej. W cięższych postaciach tej wrodzonej wady zęby sieczne dolne są również przechylone, wydłużone i nagryzają na błonę śluzową przedniej części podniebienia. W ruchu wysunięcia żuchwy do kontaktu brzegów zębów siecznych dolnych z górnymi powstaje rozległa szpara pionowa między powierzchniami żującymi zębów bocznych. Żucie ograniczone jest do ruchów pionowych. W nagryzie niepowikłanym rysy twarzy nie są zmienione, tylko wargi są silnie napięte, utrzymując retruzję zębów siecznych.

Zgryz głęboki całkowity - głębokiemu nagryzowi pionowemu zębów siecznych towarzyszą niskie zahamowane we wzroście na wysokość boczne wyrostki zębodołowe szczęki i części zębodołowej żuchwy. Kąt żuchwy, jak i kąt podstaw szczęk jest zmniejszony. W wyniku tego dochodzi do skrócenia szczękowego odcinka twarzy, warga dolna jest silnie wywinięta i pogłębiona jest bruzda wargowo – bródkowa. Dominują pionowe ruchy żucia. Szpara spoczynkowa jest w niektórych przypadkach, nie związanych z przerostem mięsni, znacznie powiększona, co maskuje skrócenie odcinka szczękowego, aż do chwili rozpoczęcia żucia przez pacjenta.

W przypadkach cechujących się przerostem mięśni unoszących żuchwę, szpara spoczynkowa jest znacznie zmniejszona, a skróceniu szczękowego odcinka towarzyszy poszerzenie w okolicy kątów żuchwy. Twarz wygląda na kwadratową.

Zgryz głęboki rzekomy cechuje skrócenie szczękowego odcinka twarzy powstałe w wyniku obniżenia zwarcia przez rozległą utratę uzębienia we wczesnym okresie rozwojowym. Obniżenie zwarcia może też być spowodowane zniszczeniem powierzchni żucia zębów mlecznych procesem próchnicowym. Jest to wada nabyta z dobrym rokowaniem dotyczącym wyleczenia.

 

Partnerzy

Biomet_logo.jpgElmex.jpgbeyond_logo.jpgblendamed.jpgoral.jpgsensodyne.jpgss.jpg
phone

+48 12 376 00 00 

+48 69 376 00 00

place

ul. Balicka 73
30-149 Kraków