http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_aquagk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_1gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_2gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_4gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_8gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_3gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_5gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_6gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_7gk-is-120.jpglink
«
»

Wady dotylne

Nazywane są ogólnie tyło zgryzami jako wyraz dotylnej relacji dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Cechą wspólną jest powiększenie nagryzu poziomego między zębami siecznymi, większe w przypadkach wychylenia zębów przednich górnych i mniejsze w przypadku ich przechylenia.

W rysach twarzy zawsze występuje cofnięcie albo wywinięcie wargi dolnej. Przyczyna często bywa wieloletni ustny tor oddychania, nawyk ssania palca lub wargi dolnej lub wady postawy ciała. W okresie niemowlęcym sztuczne karmienie utrudnia wyrównanie dotylnej pozycji żuchwy, z którą dziecko się rodzi. Wady dotylne należą do najczęściej występujących, bo obserwowane są w około 45% w stosunku do wszystkich wad zgryzu.

 

wady-zgryzu4TYŁOZGRYZ CZĘŚCIOWY charakteryzuje się cofnięciem, czasem przechyleniem zębów siecznych dolnych na tle zahamowania poprzedniego wzrostu części zębodołowej żuchwy. Odległość między pierwszymi zębami trzonowymi dolnymi, a zębami siecznymi jest zmniejszona. W rysach twarzy występuje cofnięcie lub wywinięcie wargi dolnej i pogłębienie bruzdy wargowo – bródkowej.

 

TYŁOZGRYZ CAŁKOWITY to wada, w której cały dolny łuk zębowy jest cofnięty w stosunku do górnego. Nagryz poziomy jest znacznie powiększony przy wychyleniu zębów siecznych górnych, a nieznacznie zmieniony przy ich przechyleniu. Nagryz pionowy często bywa zwiększony, jeśli w pozycji spoczynkowej koniec języka leży za dolnym łukiem zębowym. W przypadkach wychylenia zębów siecznych, warga górna jest skrócona, wiotka, czasem nie pokrywa całkowicie górnych zębów siecznych. Warga dolna jest wywinięta i pogłębiona bruzda wargowo-bródkowa. W przypadkach przechylenia zębów siecznych, obie wargi są napięte, a dolna cofnięta w stosunku do górnej. Bruzda wargowo-bródkowa jest nieznacznie pogłębiona.

 

TYŁOŻUCHWIE CZYNNOŚCIOWE jest to wada wynikająca z dotylnego ustawienia żuchwy bez wyraźniejszych zmian w jej budowie. Stąd w rysach twarzy cofnięciu wargi dolnej towarzyszy cofnięcie bródki.

 

Partnerzy

Biomet_logo.jpgElmex.jpgbeyond_logo.jpgblendamed.jpgoral.jpgsensodyne.jpgss.jpg
phone

+48 12 376 00 00 

+48 69 376 00 00

place

ul. Balicka 73
30-149 Kraków