http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_aquagk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_1gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_2gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_4gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_8gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_3gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_5gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_6gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_7gk-is-120.jpglink
«
»

Wady doprzednie

Wady doprzednie nazywane są ogólnie przodozgryzami jako wyraz wysunięcia dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Cechą wspólną jest ustawienie zębów przednich dolnych przed górnymi. W rysach twarzy zawsze widoczne jest wysunięcie wargi dolnej i wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej.

wady-zgryzu5Zmiany czynnościowe to widoczna przewaga mięśni wysuwających żuchwę nad mięśniami cofającymi. Ograniczenie ruchów dotylnych, a częściowo i bocznych żuchwy związane z odwrotnym nagryzem zębów przednich hamuje wzrost szczęki oraz upośledza funkcję żucia i nagryzania pokarmów. Wymowa pacjenta bywa lekko upośledzona w artykułowaniu pewnych zgłosek. Występowanie tego typu wad oscyluje wokół 9% w relacji do wszystkich wad zgryzu.

PRZODOZGRYZ CZĘŚCIOWY powstaje na tle zwiększenia poprzedniego wzrostu części zębodołowej żuchwy. W wyniku ustawienia dolnych zębów przednich przed górnymi występuje ujemny nagryz poziomy. Odległość między pierwszymi zębami trzonowymi dolnymi a zębami siecznymi jest zwiększona. W rysach twarzy zaznacza się wysunięcie wargi dolnej i wygładzenie bruzdy wargowo – bródkowej.

PRZODOZGRYZ CAŁKOWITY powstaje na skutek wysunięcia całego dolnego łuku zębowego w relacji do górnego. Zęby przednie dolne zachodzą za górne. Zmiany w rysach twarzy są takie same, jak w częściowej postaci tej wady. Warga dolna jest wysunięta i wygładzona jest bruzda wargowo- bródkowa.

wady-zgryzu6PRZODOZGRYZ RZEKOMY wada powstała na tle zahamowania poprzedniego wzrostu szczęki w odniesieniu do mózgowej części czaszki. Dolny łuk zębowy jest rzekomo wysunięty w relacji do zahamowanej w poprzednim wzroście szczęki. Śródustne zęby przednie dolne zachodzą na górne. Zmiany w rysach twarzy to zapadnięcie wargi górnej i okolicy wargi górnej.

PROGENIA to przodożuchwie morfologiczne. Wada wrodzona powstała na tle nadmiernego poprzedniego wzrostu żuchwy. Obserwuje się wydłużenie trzonu, czasem gałęzi żuchwy oraz powiększenie kąta żuchwy o różnym nasileniu. W rysach twarzy występuje znaczne wysunięcie bródki. Warga dolna jest wysunięta, czasem silnie napięta w przypadkach retruzji zębów siecznych dolnych. Bruzda wargowo- bródkowa jest wygładzona. W przypadkach progenii z dużym rozwarcie kąta żuchwy – stosunkowo mniejszemu wysunięciu bródki towarzyszy wydłużenie dolnego odcinka twarzy. Śródustne zęby przednie dolne ustawione są przed górnymi, czasem kompensacyjnie przechylone do kontaktu z wychylonymi górnymi. Czynności odgryzania i żucia są upośledzone. Często występuje zwiększenie rozmiarów języka, prawie zawsze występują zaburzenia mowy.

Partnerzy

Biomet_logo.jpgElmex.jpgbeyond_logo.jpgblendamed.jpgoral.jpgsensodyne.jpgss.jpg
phone

+48 12 376 00 00 

+48 69 376 00 00

place

ul. Balicka 73
30-149 Kraków