http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_aquagk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_1gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_2gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_4gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_8gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_3gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_5gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_6gk-is-120.jpglink
http://www.albusdent.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/layout.sliders.pl.slajder_7gk-is-120.jpglink
«
»

Higiena jamy ustnej podczas regulacji zgryzu

Do leczenia ortodontycznego powinien być przyjmowany pacjent po sanacji jamy ustnej. Bez względu na rodzaj zastosowanego aparatu powinien przejść szkolenie, dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Utrwalenie właściwych nawyków to jeden z warunków, które musi spełniać przed rozpoczęciem leczenia.

 Z uwagi na długi czas trwania terapii ortodontycznej niespełnienie warunków utrzymania idealnej higieny jamy ustnej i odpowiedniej higieny aparatu może doprowadzić do nasilenia choroby próchnicowej i periodontopatii zapalnych. Szczególna opieką powinni być objęci pacjenci leczeni aparatami stałymi. Pierścienie i zamki ortodontyczne ułatwiają gromadzenie się płytki nazębnej i są czynnikiem urazowym w jamie ustnej. Sprzyja to odwapnieniom wokół zamków i wzdłuż brzegów pierścieni, tym bardziej, że chropowata powierzchnia dodatkowo ułatwia kolonizację bakterii, które oprócz wytwarzania kwasów stanowiących jeden z czynników próchnicogennych, mogą być głównym czynnikiem etiologicznym w chorobach przyzębia. Pacjenci, którzy mimo szkolenia nie oczyszczają należycie zębów nie powinni być leczeni aparatami stałymi.

Leczony musi zrezygnować z pokarmów twardych, ze względu na możliwość odklejenia zamków, a także włóknistych i lepkich, gdyż aparat stanowi naturalną retencję dla tego rodzaju resztek.

szczotki do zebow ortodo

Podstawowym narzędziem w utrzymywaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej jest właściwie dobrana szczotka do zębów, ręczna lub elektryczna obrotowo – wirująca, uzupełniona dodatkowo przez nici dentystyczne, wykałaczki czy szczoteczki między zębowe, szczególnie u pacjentów z aparatami stałymi. Godne polecenia są też irygatory wodne, które zmniejszają pH płytki i jej skład chemiczny oraz skutecznie wypłukują z kieszonek dziąsłowych i miejsc retencji zalegające resztki pokarmowe. Przy szczególnych wskazaniach można zalecić stosowanie płukanek antyseptycznych. Oprócz codziennego szczotkowania zębów po każdym posiłku pastą z dodatkiem fluorku, Konieczne jest stosowanie metod wydłużających kontakt związków fluoru z powierzchnią zębów.

 regulacja zgryzu

Partnerzy

Biomet_logo.jpgElmex.jpgbeyond_logo.jpgblendamed.jpgoral.jpgsensodyne.jpgss.jpg
phone

+48 12 376 00 00 

+48 69 376 00 00

place

ul. Balicka 73
30-149 Kraków